Uncategorized

Dodatki do stylizacji

Szeroko pojmowane pojęcie dodatków obejmuje nie tylko krawat ale również koszulę, buty, pasek i poszetkę. Każdy ten element jest jednakowo ważny i wpływa na wygląd stylizacji. To właśnie drobne detale zmieniają całkowicie charakter garnituru od klasycznego looku po bardziej codzienny. Zasadnicze pytanie jakie powinniśmy zadać jest okazja na jaką szukamy dodatków?

W codziennym życiu spotykamy się z najróżniejszymi hierarchiami i tak również jest w kwestii garniturów i dodatków-poczynając od koszuli a kończąc na butach.

Pierwszy wybór to koszula powinna być z długim rękawem i ile biała jest pierwszym wyborem nie należy zapominać o błękitnych oraz o  delikatnych odcieniach szarości. Biała koszula jest zawsze bardziej elegancka ale tu warto zastanowić się czy będzie to tradycyjna na guzik czy z podwójnym mankietem na spinki. Wybór wydaje się dość prosty ale nawet smoking zostawia opcje plastronu, guzików biżuteryjnych bądź krytej plisy. Najbardziej uniwersalna oczywiście będzie koszula na guziki, opcja ze spinką natomiast dodaje elegancji. Ten drobny element męskiej biżuterii nie tylko podkreśla klasę ale również daje możliwość indywidualizacji całe stylizacji. Drewniane, kolorowe czy o fantazyjnym wzorze nie pozostaną niezauważone.

Mniej formalne okazje jak np. Sylwester pozwalają na zdecydowanie większą swobodę, tu nawet czarna koszula będzie wyglądać dobrze. Warto wspomnieć również o kołnierzu i tu klasyczny kent jest tą najbezpieczniejszą opcją. Szeroko rozstawiony  kołnierz włoski wymaga nienagannego wiązania w krawacie. Kołnierzyk łamany zwany też nie bez powodu! Frakowym zarezerwowany jest jedynie dla muchy a łączenie go z garniturem i nawet smokingiem jest uznawana za błąd.

Koszule tzw.button down wywodzące się ze stylu sportowego są dobrym wyborem stylizacji codziennych. Świetnie sprawdzą się również ze swetrami v-neck do mniej formalnych garniturów.

Kolejna sprawa to buty i tu nie wgłębiając się w pełną klasyfikację należy pamiętać iż gładkie, wiązane czarne zawsze są bardziej eleganckie niż tak popularne ostatnio brązowe. Zamknięta przyszwa w butach typu Oxford zapewni nam bardziej formalny wygląd, a brązowe bądź koniakowe w stylu derby młodzieńczy styl. Nieformalne spotkanie, wypad na miasto; broksy, monki czy mokasyny: każde podkreślą luźny styl spotkania.

Kwestia paska; Zawsze dobieramy go do butów w maksymalnej różnicy 3 odcieni. Klamra wygrywa z automatem formalnością.

Nieodzownym elementem zarówno garnituru jak i każdej marynarki jest poszetka.Ta najbardziej oficjalna to biała ułożona prostokątnie w stylu prezydenckim spotykana zawsze w smokingach i frakach. Zasada doboru jej jest tylko jedna: musi współgrać z  całością. Powinna komponować się z krawatem lub muchą zarówno kolorystycznie jak i materiałowo. Przy mniej formalnych stylizacjach często to jedyny kolorystyczny, wyróżniający się dodatek.

Do indywidualnych preferencji należy wybór pomiędzy krawatem a muchą. Gdy zdecydowaliśmy się na smoking ten wybór jest oczywisty-mucha ale inne opcje  ogranicza jedynie nasza fantazja. Gładki, delikatny wzór bądź pasy to najbardziej uniwersalne wzory krawatów sprawdzające się zawsze. Do mniej formalnych stylizacji ze swetrem jak i garniturów tweedowych doskonale sprawdzą się krawaty typu knit i muchy o grubszym splocie.

Równie ważny jak sam krawat jest węzeł. Stanowi dosłowną wisienkę i wiele mówi o elegancji właściciela. Prawidłowo zawiązany z charakterystyczną łezką doda nam więcej klasy niż nawet jedwabny w niechlujnym splocie.

Ciekawym dodatkiem są szelki, często wybierane przy muszce. Rezygnujemy wtedy z paska nadając stylizacji nieco ze stylu retro. Decydując się na nie pamiętajmy o proporcjach, cienkie nie sprawdzą się u „dużych” zbudowanych panów i zamiast zdobić narażą nas na śmiech. Wybierając dodatki należy rozważyć także kamizelkę. Gdy mamy już garnitur i chcemy podkreślić jego indywidualność należy wybrać jednorzędowy krój o jaśniejszym odcieniu niż sam garnitur. Wszelakie kratki jak i delikatne wzory doskonale ożywiają stylizację. Ten wracający do łask element daje odrobinę swobody pozwalając na rozpięcie marynarki a zgodnie z zasadą jej noszenia należy pamiętać by dolny guzik pozostawić rozpięty.

Ostatni wybór to skarpetki, formalnie dobieramy je do koloru butów bądź garnituru, ale i tu chcąc się wyróżnić można zdecydować się na oryginalność i ciekawy wzór. Dobierając idealne dodatki najważniejsze zawsze powinno być dla nas nasze             subiektywne wrażenie że to właśnie to czego szukamy wszystkie pozostałe zasady mają nam jedynie pomóc i ułatwić wybór. Pamiętajmy o proporcjach gdyż to one wyznaczają styl.

Właśnie detale zmieniają jego charakter, biała koszula i krawat dobrany do stroju partnerki nie powinny nas ograniczać bo wyglądając świetnie samemu tym lepiej będziecie wyglądać razem a chcąc „dopasować” się do partnera wystarczy drobny element.

Możliwość komentowania Dodatki do stylizacji została wyłączona