Charakterystyka pracy kuriera

Zastanawiasz się nad zmianą swojej dotychczasowej pracy? Poszukujesz obecnie zatrudnienia? Może więc myślisz nad podjęciem wyzwania na stanowisku kuriera? Oto krótka charakterystyka tego zawodu oraz wyzwań jakie na ciebie czekają.

Zanim podejmiesz się zupełnie nowej pracy – szczególnie jeśli będzie to stanowisko kuriera – powinieneś szczegółowo przeanalizować swoje umiejętności, osobowość i ambicje zawodowe. Przed jakąkolwiek decyzją odnośnie nowej posady, musisz zastanowić się nad tym jaki rodzaj zatrudnienia będzie dla ciebie satysfakcjonujący – czy wolisz pracę bardziej samodzielną czy w grupie; czy ze sztywnym grafikiem czy może bardziej elastyczną?

Pierwsze kroki

Zanim zaczniesz na poważnie przeglądać oferty, dobrze jest porozmawiać z osobą, która wykonuje dany zawód od kilku lat i bardzo dobrze rozeznaje się w środowisku pracowniczym. Często bowiem pozory są mylące, a w sieci możesz znaleźć wiele stereotypowych i nieprawdziwych opinii. Przykład stanowiska kuriera jest świetny, ponieważ wiele osób sądzi, że jest to bardzo prosta praca, która tylko i wyłącznie polega na tym, że z jednego punktu zabiera się przesyłki i następnie dostarcza się je do klientów z przygotowanej listy. Okazuje się jednak, że praca kuriera jest trochę bardziej skomplikowana.

Zawód kurier

Tak naprawdę sam odbiór i doręczenie przesyłki to tylko jedna z wielu czynności, jakie kurier musi wykonać. Potrzebne są dodatkowe umiejętności z zakresu księgowości – kurier wystawia faktury i rozlicza się z firmą i klientami; obsługi kasy – kurier rozlicza przesyłki za pobraniem; handlu – od kuriera wymagana jest miła obsługa oraz pozyskiwanie nowych klientów dla firmy. Dodatkowo wymagana jest bardzo dokładna znajomość trasy, jaka została przydzielona pracownikowi. W tych warunkach nawigacja niewiele pomaga, szczególnie jeśli trzeba się udać pod sto lub więcej adresów. Na tym stanowisku trzeba więc dobrze planować trasę, należy uwzględnić nie tylko jej ekonomiczną i logiczną opłacalność, ale również między innymi godziny prac odbiorców i przesyłki terminowe. Świetna organizacja jest więc konieczna, żeby dobrze wykonywać zawód. Niezwykle cenną zdolnością jest umiejętność zaplanowania trasy w głowie, jeszcze przed pobraniem paczek z magazynu, wówczas można układać przesyłki zgodnie z kolejnością już na etapie pakowania. To znacznie przyśpiesza i ułatwia pracę. Warto również zaznaczyć, że kurier powinien być w sprawnej kondycji fizycznej, ponieważ czeka na niego trochę ciężarów do dźwigania, które musi rozdysponować zręcznie i szybko.