Jak skorzystać z przesyłki „za pobraniem”?

Zakupy przez Internet stają się nie tylko coraz popularniejsze ale również coraz powszechniejsze. To, co kiedyś wydawało nam się dużym ryzykiem, dzisiaj jest czymś zupełnie normalnym. Mimo to jednak zdarzają się jeszcze historie z drobniejszymi przekrętami. Na takich oszustów jest jednak rada i to „za pobraniem”.

Rynek e-commerce rozwija się dynamicznie dzięki popularyzacji internetowej formy zakupów. To niezwykle wygodne rozwiązanie pozwala nam kupować upragnione rzeczy bez wyjścia z domu. Niestety wielu klientów posiada obawy, że podczas korzystania z tej formy zakupu, sprzedawca zniknie po otrzymaniu gotówki, a upragniony towar nigdy nie zostanie wysłany. Właśnie po to, aby zminimalizować tego rodzaju lęki, wiele sklepów internetowych oferuje swoim klientom skorzystanie z dodatkowej usługi – przesyłki „za pobraniem”.

Jak to działa?

W zasadzie jest to bardzo proste rozwiązanie, zdecydowanie poprawiające komfort klienta. Wygląda to tak, że kurier dostarcza nadaną paczkę do odbiorcy, który przed otworzeniem jej zobowiązany jest do potwierdzenia odbioru i uregulowania płatności. Pamiętaj – zawartość przesyłki można sprawdzić tylko i wyłącznie po tym, jak podpiszesz dokument odbioru i zapłacisz. Zyskujesz jednak ten komfort, że nie przelewasz pieniędzy „w ciemno”, wyczekując w stresie paczki, a dokonujesz opłaty dopiero po tym, jak towar znajdzie się pod właściwym adresem. Warto odnotować, że wyjątkową usługę proponuje Poczta Polska. Chodzi o możliwość „sprawdzenia zawartości”, która pozwala na spokojne zapoznanie się z wnętrzem paczki przed dokonaniem formalności. Niestety nie wszystkie firmy kurierskie oferują opcje „za pobraniem” klientom indywidualnym, rezerwując ją tylko dla tych, z którymi wiąże ich podpisana wcześniej umowa.

Ile to kosztuje?

W przypadku usługi „za pobraniem”, jak i każdej innej, wszystkie firmy kurierskie posiadają swoje własne taryfikatory ustalające ceny dodatkowych usług. Warto wiedzieć, że naliczanie odbywa się na różne sposoby. Część firm, świadczących usługę tą dla klientów z umową, wyliczają cenę na podstawie ilości wysłanych paczek, część kieruje się wskaźnikiem maksymalnej wartości pobrania wysyłanych przesyłek. Kiedy kurier przejmie od odbiorcy pieniądze, te dostarczane są do nadawcy w różnym przedziale czasowym, od 7 do 14 dni. Jeżeli w przesyłce znalazłoby się coś zupełnie innego niż zamawialiśmy należy spisać odpowiedni protokół szkody, który często kurierzy mają przy sobie. Warto więc poprosić kuriera, aby poczekał aż otworzysz przesyłkę i zajrzysz do jej wnętrza.