Jasne i ciemne strony pracy kuriera

W ciągu ostatnich lat branża kurierska przeżywa dynamiczny rozkwit, dlatego pojawia się wiele ofert pracy na stanowisku kuriera. Jeśli więc zastanawiasz się, czy podjąć kurierskie wyzwanie, zapoznaj się z listą plusów i minusów wykonywania tej profesji.

W dzisiejszych czasach coraz częściej dokonujemy zakupu przez Internet, co z kolei tworzy zapotrzebowanie na rozbudowaną sieć usług przewozowych i dostawczych. Praca kuriera jest zatem na czasie, a i chętnych nie brakuje, jednak nie jest to praca dla każdego. Nasza lista za i przeciw pozwoli ci dowiedzieć się, czy jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Ile można zarobić?

Zarobki to podstawowa kwestia jaka interesuje cię przed podjęciem nowej pracy. W przypadku kuriera podstawowa zasada decydująca o wysokości pensji zależy od tego, czy kurier pracuje na własnej firmie, czy też zatrudnia go zewnętrzne przedsiębiorstwo. W sytuacji, kiedy chodzi o własną działalność, wysokość dniówki może sięgać nawet 300 zł, co przy 23 dniach roboczych daje pensję w wysokości 7 tysięcy zł. Oczywiści od tej kwoty będziemy musieli odliczyć koszty paliwa, ratę za samochód itp., dlatego trzeba mieć na uwadze, że „do ręki” można dostać od 4 do 5 tysięcy zł. W przypadku zatrudnienia w profesjonalnej firmie kurierskiej, wysokość zarobków sięga od 1600 do 1900 zł.

Plusy i minusy – od czego zależą?

Większość kurierów – pracujących w zawodzie od dłuższego czasu – podkreśla, że decydujący wpływ na to, czy polubisz swoją pracę, ma rejon, który zostanie ci przydzielony. Jeśli masz ten komfort, że nie musisz się specjalnie śpieszyć i łamać przepisów, żeby zdążyć z rozwiezieniem wszystkich paczek i dodatkowo lubisz prowadzić, praca może okazać się bardzo przyjemna. Czasami jednak może się okazać, że przydzielony rejon będzie zbyt duży, osiedla będą rozmieszczone daleko od siebie, a ulice zakorkowane – wtedy presja czasu i związany z nią stres mogą dać się we znaki. W takiej sytuacji często pojawia się podenerwowanie i nieroztropna jazda.

Klient nasz pan

Niestety praca kuriera często zależna jest od innych ludzi i najróżniejszych przypadków losowych. Zdarza się, że spotkasz klienta, który od samego początku nastawiony jest bardzo negatywnie i lekceważąco , np. nie ma go pod wskazanym adresem o umówionej porze albo w ogóle trudno się z nim konkretnie umówić. Mimo to warto pamiętać, że ludzie są różni i obok tych gburowatych znajdziesz mnóstwo serdecznych i przyjaznych, z którymi spotkanie często wesoło cię zaskoczy. Pamiętaj jednak, że praca wymaga odporności na stres, dobrej komunikatywności i otwartości oraz sprawności fizycznej – w końcu trzeba się trochę nadźwigać.