Zawód: kierowca

W dzisiejszych czasach zawód kierowcy znów wraca do łask i cieszy się dużą popularnością. Czy warto zostać kierowcą? Na samym początku należy szczególnie podkreślić, że nie jest to zawód łatwy. Wymaga naprawdę wielu poświęceń.

Zawód kierowcy kojarzy się przede wszystkim z prowadzeniem aut ciężarowych. Wiąże się zatem z olbrzymią odpowiedzialnością. Wyjeżdżając w trasę samochodem wielkich rozmiarów i wioząc towar o ogromnej wartości, sięgającej niekiedy milionów złotych, bierze się na siebie ogromną odpowiedzialność. Kierowca odpowiada za towar, a także za ewentualnie nieprzewidziane zdarzenia drogowe. Problemem może być oczywiście strata pieniędzy. Niekiedy wyjazd taki wiąże się też z niebezpieczeństwem i zagrożeniem zdrowia, czy życia. Przykładem może być transport materiałów niebezpiecznych. Ewentualny wypadek może doprowadzić nie tylko do znacznych zniszczeń, lecz także do katastrofy ekologicznej.

Jak zostać kierowcą? Niezbędne jest oczywiście uzyskanie odpowiednich kategorii prawa jazdy, a także wykonanie odpowiednich testów psychologicznych. Można prowadzić własną firmę transportową lub zatrudnić się w firmie zewnętrznej. Istnieją zarówno plusy, jak i minusy zawodu kierowcy. Plusem jest z pewnością zarobek. Osoba pracująca jako kierowca i wyjeżdżająca w trasę, zwłaszcza za granicę, nie może raczej narzekać na swoją pensję. Minusem jest natomiast fakt, że większość swojego życia przebywa poza domem i cały czas jest tak naprawdę w trasie. Styl życia w znacznym stopniu się zmienia. Trzeba się liczyć z kilkutygodniowymi wyjazdami i noclegami w samochodzie, nie zawsze w sprzyjających warunkach.

Praca kierowcy to tak naprawdę życia w ciągłej drodze, koczowanie na przejściach granicznych, ryzyko kontroli, itp. Nie należy jednak skupiać się na samym minusach tego zawodu, To z całą pewnością doskonale rozwiązanie dla tych, którzy lubią podróżować i krążyć własnymi ścieżkami, którzy lubią pobyć sam na sam i niekoniecznie chętnie odnajdują się w dużym skupisku ludzi. Decydując się na taki zawód, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to praca niezwykle odpowiedzialna i wymagająca wielu poświęceń. Istnieje też zwiększone ryzyko wypadku samochodowego. Warto mieć tego świadomość. Nie jest to praca łatwa, ale dla wielu okazuje się z pewnością pasją i sposobem na życie.