Motoryzacja

Błotniki samochodowe a bezpieczeństwo: jak chronią przed zachlapaniem i uszkodzeniami?

Błotniki samochodowe a bezpieczeństwo: jak chronią przed zachlapaniem i uszkodzeniami?

Błotniki samochodowe są jedną z tych części, których cel istnienia jest całkowicie praktyczny. Nie wpływają one w żaden sposób na wrażenia z jazdy czy wygląd samochodu. Ich jedynym zadaniem jest bycie barierą pomiędzy czynnikami wywołującymi korozję pochodzącymi z jezdni a resztą podzespołów samochodu. Jest to więc tak naprawdę bardzo ważna, choć często ignorowana część. My jej ignorować nie będziemy i opiszemy dla ciebie to jak błotniki samochodowe chronią przed zachlapaniami, zabrudzeniami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą być przyczyną uszkodzeń.

Początki błotników samochodowych

W pierwszych modelach samochodów błotnik przypominał błotniki rowerowe. Był więc wykonany z metalu i otaczał koła w taki sposób, aby kamienie, kurz czy błoto z drogi nie unosiły się zbyt wysoko i nie przeszkadzały w prowadzeniu maszyny. Od tych czasów wiele się jednak zmieniło. Koła w samochodach nie wystają już poza obrys maszyny i są obudowane przez różne elementy nadwozia. Jeśli więc nie byłoby bariery pomiędzy kołami a nadwoziem, to zanieczyszczenia z jezdni trafiałby bezpośrednio na kluczowe części, co z kolei przyśpieszałoby ich korozję. Inżynierowie projektujący samochody osobowe musieli więc zaprojektować element, który do tego nie dopuści. Tak powstały nowoczesne błotniki samochodowe.

Błotniki samochodowe a bezpieczeństwo

Znając kontekst i historię powstania tej części łatwo jest wyobrazić sobie plastikowy element, który otacza koło i jest szczelnie połączony z nadkolami w taki sposób, aby pył, kurz, woda czy sól nie były w stanie go pokonać. Aby jednak błotniki mogły skutecznie chronić samochód przed uszkodzeniami muszą być one sprawne. Warto jest więc co jakiś czas kontrolować stan błotników i nadkoli, żeby sprawdzać, czy gdzieś nie pojawiają się uszkodzenia, przez które zanieczyszczenia mogłyby się przedostać i przyśpieszyć korozję. Jeśli widzisz jakiekolwiek uszkodzenie, to natychmiast się nim zajmij. Zignorowanie tak błahej rzeczy może doprowadzić do przyśpieszonej korozji, której usunięcie będzie nieporównywalnie droższe od kupienia nowych błotników.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij