MotoryzacjaTransport

Czy transport się opłaca?

Czy transport się opłaca?

Transport wydaje się taką gałęzią przemysłu, w której zawsze znajdzie się miejsce dla kolejnego śmiałka. Zanim wejdzie się w ten biznes, warto się dobrze zastanowić. Duża konkurencja zmusza do posiadania konkurencyjnych stawek, zwłaszcza że często są to olbrzymie firmy, które mogą pozwolić sobie na wiele.

Rozbudowana flota

Chcąc zacząć przygodę z prowadzeniem firmy transportowej, zacząć trzeba zazwyczaj od jeżdżenia samemu w roli kierowcy. Taki etap pozwala na nabranie doświadczenia i poznanie różnych sztuczek, które są stosowane przez kierowców, żeby naciągnąć pracodawcę. Po odłożeniu odpowiedniej kwoty pieniędzy trzeba zacząć inwestować w nowe samochody, które będzie można obsadzić kierowcami. Auta są najbardziej zasobożerną częścią firmy transportowej. Samochody w firmie zarabiają, wtedy gdy jeżdżą, więc trzeba utrzymywać je w dobrym stanie technicznym, a żeby zabezpieczyć się przed stratami, ubezpieczenie powinno obejmować także autocasco.

Doświadczenie pracowników

Temat pracowników jest dość skomplikowany, bo przy podpisaniu umowy o pracę trzeba do wynagrodzenia doliczyć między innymi ubezpieczenie, które jest dosyć wysokie. Trzeba także wziąć poprawkę na to, że pracownicy mają swoje wymysły i może się okazać, że stanowisko kierowcy nie będzie im odpowiadało z racji typu pracy, albo dostaną ofertę pracy w inne firmie, która oferuje nieco lepsze zarobki. Oczywiście wszystkie ponoszone koszty muszą być wliczone w cenę usługi, ale może się niekiedy okazać, że zyski z prowadzenia firmy transportowej nie są początkowo tak wysokie, jakby się to mogło wydawać.

Kadra zarządzająca

Dodatkowo przy stawianiu na duży rozwój ilości aut w firmie trzeba zastanowić się nad założeniem działu spedycji, którego zadaniem będzie aktywne pozyskiwanie nowych zleceń i kierowanie ich bezpośrednio do kierowców. Wraz z zatrudnianiem kolejnych osób może dojść do momentu, w którym nie możemy robić samemu już niczego więcej. Wtedy zatrudnić trzeba osoby, które pomogą w administracji, czyli na przykład osobę do działu kadr. Administracja jest o tyle ciężkim zagadnieniem, że nie zarabia na siebie w taki sposób, jak kierowcy. Musi więc być utrzymywana z przychodów generowanych przez innych.

Czy transport sie opłaca? W większej części przypadków tak, ale nie jest to łatwy kawałek chleba i po drodze do dobrze prosperującej firmy wiele razy można stracić siły i chęci do brnięcia dalej. Kiedy jednak wszystko zaczyna działać samo, wtedy można mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.

Udostępnij