MotoryzacjaPorady

Jaka jest główna przyczyna parowania szyb w samochodzie?

Jaka jest główna przyczyna parowania szyb w samochodzie?

Zwiększona wilgotność powietrza to zdecydowanie najczęstsza przyczyna parowania szyb w samochodzie. Ogrzanie szyby jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu.

Przyczyny parowania szyb

Należy jednak pamiętać, ze parowanie szyb niekoniecznie musi dotyczyć różnicy temperatur, która panuje między światem zewnętrznym a wnętrzem auta. Czasami może to wynikać z niesprawnych części samochodowych. To w okresie jesienno-zimowym najczęściej pojawia się zjawisko parowania szyb. Deszcz i opady śniegu powodują, że we wnętrzu auta może pojawiać się nawet wilgoć. Kropelki wody osadzają się na wycieraczkach i tapicerce, przez co później szyby zaczynają parować. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ utrudnia jazdę i ogranicza pole widzenia kierowcy. Przyczyną mogą być również brudne szyby, które sprzyjają powstawaniu zjawiska parowania. Brud i tłuszcz tworzą porowatą powierzchnię, na której bardzo łatwo osadza się woda w postaci małych kropelek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do parowania szyb mogą przyczynić się nieszczelne drzwi lub bagażnik. Uszczelki z upływem czasu się zużywają, dlatego należy pamiętać, żeby w odpowiednim momencie wymienić je na nowe. Przy nieszczelnych uszczelkach woda z łatwością przedostaje się do wnętrza auta i następnie tworzy plamy na tapicerkach. Za prawidłową cyrkulację powietrza jest odpowiedzialny filtr przeciwpyłkowy, który zlokalizowany jest przeważnie na podszybiu.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Wlot tunelu, który odpowiada za wentylację samochodu może po pewnym czasie się zapchać i jest to całkowicie naturalne zjawisko. Gromadzi się tam wiele zabrudzeń, liści oraz pyłków, które powodują, że do środka auta nie może się dostać świeże powietrze. Dobrym pomysłem jest także przełączenie nawiewu na zewnętrzny obieg, ponieważ używanie obiegu wewnętrznego powoduje, że świeże powietrze nie ma szansy dostać się do wnętrza auta. Warto też obserwować, czy ze zbiornika nie ucieka płyn chłodniczy, ponieważ przyczyną parowania szyby może być także uszkodzenie nagrzewnicy. Żeby zapobiec parowaniu szyb można otworzyć okna na noc, co umożliwi wydostanie się wilgoci na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że okna można otworzyć tylko wtedy, gdy samochód znajduje się w garażu. W czasie jazdy lepiej jest użyć nawiewu z obiegiem zewnętrznym lub klimatyzacji. Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie auta ma bardzo duże znaczenie podczas parowania szyb. Należy też dokładnie wyczyścić szyby, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko osadzania się kropelek wody. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty przeciwko parowaniu szyb.

Udostępnij