MotoryzacjaPielęgnacja

Jak prawidłowo myć auto na myjni?

Jak prawidłowo myć auto na myjni?

Profesjonalne studia detailingowe przeznaczone są dla właścicieli aut luksusowych oraz sportowych. W takim miejscu pojazd jest precyzyjnie czyszczony.

Wstępne mycie

Oprócz tradycyjnego woskowania stosuje się także specjalne powłoki oraz folie zabezpieczające. Należy jednak pamiętać, że koszty takich usług są wysokie i raczej nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Znacznie bardziej przystępnym rozwiązaniem są myjnie bezdotykowe, które oferują kilka programów do mycia. Na niektórych myjniach można również znaleźć szczotki do mycia, odkurzacze, a nawet osuszacze do lakieru. Tak naprawdę na myjni bezdotykowej można znaleźć wszystko, co jest potrzebne do dokładnego umycia auta. Zaletą myjni jest z pewnością fakt, że można płacić kartą płatniczą. Kolejność mycia jest automatycznie ustalana przez program, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić z tym zadaniem. Niektórzy kierowcy jednak w nieprawidłowy sposób korzystają z myjni. Główną przyczyną jest oczywiście brak wiedzy merytorycznej oraz pośpiech. Czasami oferta myjni jest niezwykle rozbudowana. Nadmierna ilość sprzętu lub dostępnych programów sprawia, że możemy czuć się nieco zagubieni. W tym artykule wyjaśnimy jak umyć samochód na myjni. Należy pamiętać, żeby nie myć auta, które jest jeszcze rozgrzane po trasie. Najlepiej poczekać kilka minut, żeby lakier się ochłodził. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów z ceramicznym układem hamulcowym. Jeżeli do rozgrzanych tarczy dostanie się chłodna woda, to mogą się uszkodzić.

Rozpoczęcie mycia

Przed rozpoczęciem mycia należy wyciągnąć dywaniki ze środka. Na wielu myjniach dostępne są specjalne uchwyty do powieszenia dywaników. Szczotki do mycia mogą porysować lakier, dlatego lepiej ich nie stosować. Na takich szczotkach mogą się również gromadzić zanieczyszczenia oraz piasek, ponieważ niektórzy kierowcy wykorzystują je do mycia kół. Pierwszym krokiem jest oczywiście płukanie wstępne. Jest to niezbędne, żeby pozbyć się kurzu oraz brudu z powierzchni samochodu. Mycie można zacząć od dachu auta, a później powoli kierować się ku dołowi. Koła, progi oraz nadkola zostawiamy oczywiście na sam koniec. Należy pamiętać, żeby progi umyć również od strony wewnętrznej. Po wstępnym myciu przyszła kolej na aktywną pianę. Po nałożeniu piany można kilka minut odczekać, żeby produkt zaczął działać. Warto mieć na uwadze, że piana może być rozwodniona, dlatego dosyć szybko spływa z karoserii. Właśnie dlatego trzeba ją nakładać bardzo dokładnie, aby niczego nie pominąć.

Udostępnij