MotoryzacjaTransport

Klasy samochodów w Europie

Klasy samochodów w Europie

Ludzie często zastanawiają się, jakie są klasy samochodów. Często w reklamach samochodów słyszymy, że dany model będzie najlepszy w swoim segmencie. Należy pamiętać, że Komisja Europejska stworzyła klasyfikację samochodów osobowych.

Wielkość samochodu

Często wystarcza jedynie rzut oka, aby zobaczyć, że jeżdżące po drogach auta różnią się znacznie od siebie. Aby ułatwić klientom wybór oraz łatwiejszą orientację na rynku samochodowym, wprowadzano podział na klasy. W Europie istnieją klasy oznaczone literami A, B, C, D, E, F, S, M oraz J

Klasyfikacja aut w Europie

Należy pamiętać, że przyporządkowanie aut do danego segmentu pozwoli określić ich przeznaczenie. Samochody, które znajdują się w najniższych klasach A oraz B będą służyć głównie do poruszania się po mieście. Klasa F natomiast to luksusowe samochody z bardzo bogatym wyposażeniem. Do klasy C przypisane są uniwersalne kompakty. Warto podkreślić, że samochody z tego segmentu łączą w sobie najlepsze cechy pojazdów miejskich z niższych klas. Posiadają także cechy samochodów rodzinnych.
Klasa D to standardowe samochody dla rodzin, które powinny zapewnić jak największy komfort w czasie podróżowania dla całej rodziny.
Klasa E jest przeznaczona dla biznesu oraz rodziny. Są to bardziej luksusowe pojazdy i o wiele lepiej wyposażone niż te z klasy D. Warto podkreślić, że mogą pełnić funkcję klasycznego samochodu rodzinnego z wyższym standardem.

Luksusowe klasy

Auta klasy E posiadają silniki o pojemności większej niż dwa litry. Są przeznaczone dla managerów bądź dyrektorów większych firm czy polityków samorządowych.
Klasa F zapewnia luksus i prestiż.
Samochody tej klasy są przeznaczone dla najważniejszych przedstawicieli władz państwowych. Ponadto porusza się nimi klasa biznesowa.
Klasa S to sport oraz prędkość. Auta tej klasy są niesamowicie drogie i przeznaczone są głównie dla multimilionerów.
Klasa H natomiast zapewnia powiew powietrza. Są to przede wszystkim kabriolety, czyli auta z charakterystycznym nadwoziem bez stałego dachu. Przeważnie wyprodukowane są z impregnowanego materiału i stali. Kabriolet to modyfikacja wersji aut z segmentu B, S oraz C.
Klasa J to specjalne samochody terenowe. Dominują głównie SUV-y, które cieszą się ogromną popularnością w całej Europie, także w Polsce.
Klasa M to duże oraz bardzo wygodne auta. Warto podkreślić, że ten segment stworzono po to, aby wyróżnić przestronne samochody, tj. Vany oraz minivany. Są to bardzo duże pojazdy, do których śmiało może zmieścić się więcej niż pięć osób.

Udostępnij