MechanikaMotoryzacja

Jak zwiększyć konie mechaniczne w samochodzie?

Jak zwiększyć konie mechaniczne w samochodzie?

Co jest najważniejszego w samochodzie? Wielu kierowców odpowie, że bezpieczeństwo. Inni bez wahania wskażą, że dla nich liczy się wygoda podróżowania. Największa jednak grupa kierowców zgodnie przyzna, że kluczową dla nich sprawą jest to, jak mocny, a co za tym idzie, szybki będzie ich pojazd. Jak się okazuje, stosując określonego rodzaju tuning samochodu, możliwe jest uzyskanie w nim większej ilości koni mechanicznych. Jak to jednak konkretnie zrobić?

Tuning programowy

Obecnie poruszające się po drogach samochody to prawdziwe komputery. Zawierają w sobie wcale nie mniejszą ilość mikroprocesorów co przeciętne telefony. Powoduje to, że jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na zdobycie dodatkowej mocy silnika, jest podłączenie auta pod komputer.
Co się wtedy dokładnie dzieje z autem? Przy pomocy określonego rodzaju programów możliwa jest zamiana mapy silnika, czyli inaczej mówiąc charakterystyka jego pracy. Dzięki temu zabiegowi bez żadnej ingerencji w mechaniczną stronę jednostki napędowej można uzyskać często nawet kilkadziesiąt dodatkowych koni mechanicznych.

Podstawowe metody tuningu

Oczywiście większą moc można uzyskać nie tylko przez zmianę oprogramowania silnika, lecz także poprzez zastosowanie określonego rodzaju dodatkowych części. Jak zwiększyć konie mechaniczne w samochodzie stosując najprostsze czynności?
Bardzo dobrym pomysłem na początek jest zmiana w aucie układu dolotowego. Im więcej dostarcza się do silnika powietrza, tym więcej generuje on mocy. Jeśli więc zmieni się układ dolotowy, który odpowiada za dostarczanie tlenu do jednostki napędowej, w dość prosty sposób można zyskać kilka koni.
Innego rodzaju prostym zadaniem jest zastosowanie w samochodzie nowego, sportowego wydechu. Ten podobnie jak chiptuning, może wygenerować nawet kilkanaście dodatkowych koni mechanicznych.

Zaawansowane metody tuningu

Jeśli jednak danego kierowcy tak niewielkie przyrosty mocy nie zadowalają, istnieją jeszcze znacznie poważniejsze i bardziej zaawansowane działania, które mogą znacząco podnieść moc silnika. Zdecydowanie najlepszym na to sposobem jest dołożenie do silnika turbosprężarki.
Turbina jest elementem, który dość sporo kosztuje. Wymagane jest bowiem do niej zastosowanie wielu dodatkowych elementów, a także zmiana oprogramowania silnika. Jak szacują różni specjaliści, kompletny montaż turbiny to często wydatek nawet około 10 tysięcy złotych. Co się jednak dzięki temu zyskuje? Jak się okazuje, możliwości są naprawdę ogromne, ponieważ bez trudu można nawet dwukrotnie zwiększyć moc silnika. Oczywiście oznacza to również, że wymianie podlegają przykładowo hamulce, aby skutecznie zatrzymać pojazd z większej prędkości.

Udostępnij