MechanikaPielęgnacja

Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć samochód przed korozją

Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć samochód przed korozją

Rdza jest praktycznie niemożliwa do usunięcia, gdy już się pojawi. Właśnie dlatego lepiej wiedzieć jak zabezpieczyć samochód przed korozją.

Czym jest korozja

Rdza znacząco obniża walory estetyczne każdego auta. Wizyta u lakiernika jest z reguły pierwszym ratunkiem w przypadku korozji powierzchownej. Każda naprawa jednak wpływa na estetykę pojazdu, ponieważ nawet najlepsi fachowcy nie są w stanie wykonać poprawek, które będą niezauważalne dla ludzkiego oka. Niezwykle kosztowną sprawą jest również lakierowanie. Średnio 400-500 zł trzeba zapłacić za pełne pokrycie jednego elementu. Gdy korozja pojawi się na błotnikach lub drzwiach, to trzeba będzie zapłacić nawet 2 tysiące złotych. Wygląd samochodu oczywiście jest ważny, ale nie najważniejszy. Rdza może prowadzić do znacznie poważniejszych zagrożeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Poziom bezpieczeństwa drastycznie spada, ponieważ zardzewiałe elementy nośne samochodu mogą zachowywać się nieprzewidywalnie podczas wypadku. Szczególnie niebezpieczna jest rdza na amortyzatorach, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Na uwagę zasługuje fakt, że rdza może się bardzo szybko rozprzestrzeniać na pozostałe elementy. To może skutkować przegrzaniem obwodów elektronicznych oraz stopieniem izolacji. Na elementach nadwozia zdecydowanie najłatwiej jest dostrzec korozję. Wszelkie okolice uszczelek oraz elastyczne łączenia podwozia również są bardzo podatne na rdzę. Niektórzy producenci oszczędzają na lakierze oraz zabezpieczeniach antykorozyjnych i takie są tego efekty.

Preparaty antykorozyjne

Warto dodać, że wcale nie trzeba odwiedzać warsztatu samochodowego, żeby skutecznie zabezpieczyć auto przed korozją. W sprzedaży można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do aplikacji samodzielnej. Takie produkty mogą skutecznie ochronić samochód przed rdzą. Lepiej jednak unikać środków uniwersalnych, których skuteczność jest raczej niska. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup środków do ochrony zewnętrznej samochodu oraz oddzielnych środków do wewnętrznego zabezpieczenia. Ochrona wewnętrzna jest niezwykle ważna, ponieważ do środka pojazdu przedostaje się wilgoć. Trzeba zabezpieczyć wszystkie szczeliny oraz zakamarki, do których może przedostać się woda. Zabezpieczenie zewnętrzne polega na stosowaniu preparatów, które chronią przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Aerozol należy rozprowadzić na felgi, nadkola oraz układ zawieszenia. Preparaty antykorozyjne dostępne są również w innych formach.

Udostępnij