MechanikaMotoryzacja

Jak działają samochody hybrydowe?

Jak działają samochody hybrydowe?

Jeśli planuje się kupić samochód, koniecznie trzeba zdecydować, jaka będzie jego marka, model, a także silnik. W przypadku tej ostatniej sprawy najczęściej wybór ograniczał się albo do benzyny, albo do diesla. Ostatnimi jednak czasy do oferty zostały wprowadzone także silniki hybrydowe. Czym one są, jak działają, a także czy warto się na nie zdecydować?

Czym jest samochód hybrydowy?

Każdy kierowca doskonale wie, jak działa klasyczny silnik spalinowy. Zatankowane do niego paliwo podawane jest do cylindra, w którym po podaniu tlenu zostaje spalone. Wygenerowana energia napędza wał napędowy, wprawiając w ruch koła. Jest to technologia doskonale znana, która towarzyszy motoryzacji właściwie od samego jej początku. Ostatnimi jednak czasy na rynku pojawiły się samochody hybrydowe.

Jak działają samochody hybrydowe i czym one tak właściwie są?

Samochód hybrydowy to taka maszyna, która wyposażona jest w dwa silniki. Pierwszym silnikiem, będącym podstawą napędu jest wersja benzynowa. Drugim zazwyczaj nieco mniejszym jest silnik elektryczny. Jak to działa? W sytuacji, gdy kierowca porusza się mniejszymi prędkościami, np. parkuje lub też powoli toczy się miejską prędkością, nie musi używać silnika spalinowego. W takiej sytuacji silnik benzynowy pozostaje całkowicie wyłączony, a koła napędzane są jedynie modelem elektrycznym. W przypadku, gdy zechce się przyspieszyć lub też przekroczy się określoną prędkość, włącza się silnik benzynowy, a elektryczny jest tylko dodatkiem zwiększającym prędkość i przyspieszenie.

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Jak więc widać, samochód hybrydowy to naprawdę bardzo ciekawe urządzenie. Warto się jednak teraz zastanowić na tym, jakie są konkretnie jego wady i zalety. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego silnika jest jego ogromna oszczędność paliwa. Samochody hybrydowe spalają zauważalnie mniej, ponieważ w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na paliwo jest największe, włącza się silnik elektryczny. Ten z kolei czerpie energię pochodzącą np. z hamulców podczas hamowania. Znacznie zmniejsza to również zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu motoryzacja staje się przyjaźniejsza środowisku.
Jak jednak można się domyślić, takie rozwiązania mają również pewne wady. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest znaczenie wyższa cena takiego samochodu. Jak szacują różne badania, auto hybrydowe może być nawet o 40% droższe niż dokładnie ten sam model z tym samym wyposażeniem, lecz wyposażonym jedynie w silnik benzynowy. Jest to więc wydatek naprawdę ogromny. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że takie pojazdy są znacznie bardziej skomplikowane, co w przypadku późniejszego serwisu może rodzić pewne problemy.

Udostępnij