PoradyTransport

Ile kosztuje prawo jazdy na samochód?

Ile kosztuje prawo jazdy na samochód?

Korzystanie z komunikacji miejskiej bywa uciążliwe. Pojazdy są zazwyczaj spóźnione oraz przepełnione. Sieć połączeń jest przeważnie niedopasowana do potrzeb mieszkańców. Najlepszą receptą na sprawne przemieszczanie się w aglomeracjach jest jeszcze ciągle własny samochód. Zdobycie prawa jazdy nie jest trudnym zadaniem. Dobra szkoła jazdy jest w stanie skutecznie nauczyć poruszania się po drogach publicznych. Jaki jest koszt prawa jazdy? W tym artykule przyjrzymy się wszystkim wydatkom, które trzeba ponieść.

Jak wybrać kurs prawa jazdy?

Pierwszym krokiem do własnego samochodu osobowego jest zapisanie się na kurs prawa jazdy kategorii B. Kurs taki składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jak wybrać szkołę nauki jazdy? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii, jakie dana szkoła zbiera w internecie. Przewaga pozytywnych opinii pozwala przypuszczać, że szkoła potrafi uczyć w sposób efektywny. Nauka w takiej szkole przełoży się na zwiększone prawdopodobieństwo zdania egzaminu państwowego. Zebranie opinii i zapoznanie się z renomą szkoły jest istotne. Koszt kursu prawa jazdy kategorii B wynosi około 2500 złotych. Kurs ten jest czasochłonny i trwa kilka miesięcy. Ważne więc, żeby był to czas wykorzystany jak najlepiej.

Pora zapisać się na egzamin

Kolejnym krokiem jest zapisanie się na egzamin państwowy. Egzamin taki składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna polega na wypełnieniu testu zawierającego 32 pytania. Po zdaniu części teoretycznej można przejść do egzaminu praktycznego. Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B składa się z kilkunastu zadań do wykonania za kierownicą. Zadania te są oceniane przez egzaminatora. Wykonuje się je najpierw na placu manewrowym a później w ruchu miejskim. Koszt egzaminu na kategorię B wynosi 140 złotych. Po zdaniu egzaminu państwowego pozostaje złożyć w urzędzie wniosek o wydanie prawa jazdy. Jest to kolejny koszt dla świeżo upieczonego kierowcy. Wynosi on obecnie 100,50 złotych.

Ile kosztuje zdobycie prawa jazdy?

Powyższe wyliczenia obowiązują dla wariantu najkorzystniejszego dla kursanta. Wariant ten zakłada zdanie egzaminu państwowego za pierwszym razem. Ile kosztuje prawo jazdy na samochód? Cały koszt zdobycia prawa jazdy powinien zamknąć się w kwocie około trzech tysięcy złotych. Koszty te mogą jednak być wyższe w przypadku niepowodzeń w zdawaniu egzaminu. Wówczas niezbędne będzie wykupienie dodatkowych godzin nauki jazdy. Koszt jednej dodatkowej godziny to około 100 złotych. Przy każdym kolejnym podejściu do egzaminu wymagane jest również wniesienie nowej opłaty za egzamin. Warto więc zdać egzamin na prawo jazdy jak najszybciej.

Udostępnij