MechanikaMotoryzacja

ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Jednym z obowiązków kierowcy jest posiadanie aktualnego badania technicznego swojego samochodu. Jest to wymóg, jaki musi spełnić większość kierowców. Zwolnieni z tego obowiązku są wyłącznie posiadacze pojazdów zarejestrowanych jako zabytkowe. Jakie są terminy badań technicznych samochodu? Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu? Poniżej krótki przewodnik, w którym odpowiadamy na te pytania.

Jaki jest termin badań technicznych?

Kiedy trzeba wykonać badanie techniczne samochodu? Standardowe terminy są wskazane w przepisach prawa. Pierwsze badanie techniczne należy wykonać po trzech latach od daty wyprodukowania samochodu. Kolejne badanie wykonywane jest po dwóch latach od poprzedniego. Zasady zmieniają się w momencie, kiedy samochód kończy pięć lat. Wówczas termin ważności badania technicznego skracany jest do jednego roku.

Jakie są przypadki szczególne?

Są jednak przypadki, w których badanie techniczne należy wykonywać częściej. Dzieje się to w momencie zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez funkcjonariusza policji. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest konsekwencją stwierdzenia złego stanu technicznego samochodu. Zły stan techniczny uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drogach i wyklucza dany samochód z ruchu. Przywrócenie dowodu rejestracyjnego odbywa się po wykonaniu dodatkowych badań technicznych i stwierdzeniu spełniania wymaganych norm przez pojazd. Poruszanie się samochodem bez ważnych badań technicznych jest zabronione. Taki samochód może jednak stać w garażu. Żadne limity czasowe na wykonanie badania technicznego nie istnieją.

Jaki jest koszt badania technicznego?

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu? Aktualny koszt badania technicznego dla samochodu osobowego to 98 zł. Posiadacze samochodów z instalacją gazową muszą jednak przygotować się na wydatek 162 zł. Zwiększona stawka wiąże się z koniecznością dodatkowej kontroli zbiornika gazowego. Stawki dla pozostałych pojazdów są zróżnicowane. Posiadacze motocykli zapłacą 62 zł za wykonanie przeglądu technicznego. Przegląd samochodu ciężarowego wiąże się z opłatą 152 zł. Wszystkie podane stawki nie podlegają zwrotowi w przypadku, kiedy wynik badania technicznego jest niekorzystny. W przypadku przekroczenia 45 dni od daty upływu ważności poprzedniego badania technicznego kwota wzrasta o 50%.

Podsumowując, badanie techniczne nie powinno być traktowane jako zbędna uciążliwość. Wyjazd na drogę wiąże się odpowiedzialnością za swoje życie i życie osób, które nas otaczają. Poczucie bezpieczeństwa zaczyna się od zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego użytkowanego samochodu.

Udostępnij