Nawet najmniej zainteresowana motoryzacją osoba doskonale wie, że samochód zbudowany jest z wielu materiałów, różniących się strukturą, sposobem wytwarzania, trwałością i innymi czynnikami, które wpływają na wygląd i estetykę pojazdu. Należą do nich metal, drewno, plastik, szkło, tkaniny oraz w niektórych przypadkach także skóra.
Uszkodzenia, którym ulegają plastikowe części samochodu
Każdy z tych materiałów z czasem traci na wyglądzie i jakości, dlatego właściwa konserwacja oraz pielęgnacja poszczególnych elementów składowych pojazdu to tak samo ważne czynności, jak dbanie o mechanikę pojazdu.
Aby wygląd samochodu, długo pozostawał w należytej estetyce, co jakiś czas należy odświeżyć jego wnętrze, które, pomimo że wolniej niż zewnętrzna powłoka samochodu, także się zużywa.
W czasie używania niektórych elementów wyposażenia wnętrza ich powierzchnie blakną, odbarwiają się, rysują i czasem wgniatają. W takich sytuacjach warto zastanowić się, czy plastikowe części zastosowane w naszym samochodzie nie nadają się już do wymiany, czy można je naprawić, przywracając im dawną urodę.
Większość aut jeżdżących po polskich drogach pochodzi z rynku wtórnego, więc ich wygląd i estetyka nie zawsze jest na wysokim poziomie. Dlatego też, po zakupie warto odnowić te elementy, których stan techniczny jest bez zarzutu, natomiast wygląd pozostawia sporo do życzenia. Do tych zabiegów można użyć wielu niedrogich środków, które sprawdzą się w każdym pojeździe.
Rodzaje plastików stosowanych w pojazdach
Można wyróżnić przynajmniej 3 rodzaje plastiku, z którego wykonano niektóre części we wnętrzu naszego samochodu; są to:
-tradycyjny, wielokolorowy, matowy plastik, z którego produkuje się większość elementów wnętrza samochodu,
– plastik lakierowany, gładki i lśniący – używany do wyeksponowania częściej używanych urządzeń,
– plastik miękki o porowatej strukturze, przypominający wyglądem skórę, wykorzystywany przy stylizacji niektórych elementów imitujących starodawne wyposażenie.
Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu
Każdy z rodzajów plastików można odświeżyć przy pomocy środków czyszczących i pielęgnujących, przeznaczonych do konkretnego rodzaju tworzywa; w sklepach motoryzacyjnych znajdziemy różnego rodzaju interiory cleanerów, quick detailery, dressingi oraz czernidła i lakiery do plastiku.
Wszystkie prace konserwacyjne elementów plastikowych należy zacząć od szczegółowego ich odkurzenia miękką szczotką lub pędzlem, a następnie dokładnego przemycia wodą i wysuszenia. Następnym krokiem jest użycie odpowiedniego preparatu, który usunie pozostałości po przemywaniu i przygotuje powierzchnię pod następny środek pielęgnacyjny. Kolejnym ruchem jest nałożenie konserwantu, który utrwali poprzednie środki czyszczące – po tym zabiegu całość warto wypolerować świeżą, suchą szmatką. Tak potraktowany element plastikowy nabierze głębi koloru, zostanie dobrze zakonserwowany na jakiś czas oraz długo pozostanie czysty.
Elementy z wyraźnymi odpryskami powierzchniowymi można polakierować specjalnymi lakierami, o kolorach dopasowanych do wcześniejszej barwy danego elementu.